Zasilacz LED - kiedy używamy? Jak wybrać najlepszy?
Zasilacz LED - kiedy używamy? Jak wybrać najlepszy?

Zasilacz LED - kiedy używamy? Jak wybrać najlepszy?

Poprawność pracy taśmy LED i jej bezawaryjność są uwarunkowane odpowiednim zasilaniem. Diody LED wykazują się bardzo dużą wrażliwością na wszystkie niedoskonałości i niewłaściwie zaprojektowany układ elektroniczny może spowodować, że będą one działały niepoprawnie. Zasilacze LED są tymi elementami systemu, na który należy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć problemów i awarii podczas jego eksploatacji.

 

 

Najlepszy zasilacz LED – dlaczego warto go wybrać?

W technologii LED wykorzystywane są dwa rodzaje zasilaczy, są nimi zasilacze LED napięciowe i prądowe. W pierwszym przypadku napięcie jest stabilizowane, a prąd uzależniony jest od rezystancji obciążenia. W drugim rodzaju zasilacza to prąd podlega stabilizacji na skutek zmiany napięcia. Zasilacze napięciowe stosowane są najczęściej w taśmach i modułach LED.

 

zasilacz LED prądowy a napięciowy

Najlepszy zasilacz LED to taki, który korzystnie wpływa na żywotność instalacji i sprawność jej pracy. Najczęściej wybieranymi są zasilacze elektroniczne charakteryzujące się wysokim poziomem sprawności, co przekłada się na jeszcze większą energooszczędność, a więc maksymalnie wykorzystujemy potencjał technologii LED.

 

Zasilacze LED – na co zwrócić uwagę?

Cena jest jednym z ważniejszych czynników, który wpływa na wybór zasilacza. Trzeba jak pamiętać, że niepokojąco niska cena może oznaczać również niską jakość, co przekłada się na jego niedostateczną sprawność i problemy z pracą całego systemu. W wielu przypadkach o jakości zasilacza decydują szczegóły. Ta sama sprawność, a różnice w jakości mogą wpływać na używanie zasilacza.

Zasilacze powinny być wyposażone w zabezpieczenia, filtry i być wykonane z wysokogatunkowych elementów elektronicznych. Przekłada się to na większą bezawaryjność. W przeciwnym razie oświetlenie LED zawiedzie nas krótką żywotnością, a inwestycja okaże się nieopłacalna. Z założenia diody LED powinny nam służyć nawet kilka lat, w takim przypadku do ich uszkodzenia może dojść już po kilku miesiącach.

Im wyższa jest sprawność zasilacza, tym mniej energii jest w nim tracone. Ich sprawność powinna więc wynosić minimum 85%, szczególnie kiedy decydujemy się na używanie zasilacza LED o mocy 12V. Jest ona jednak mniejsza przy wyższym napięciu, to naturalne zjawisko. Zawsze jednak warto jest porównać oferty różnych modeli, wybierając ten, który cechuje się najwyższą procentową sprawnością.

Najlepszy zasilacz LED powinien bez obciążenia pobierać mniej niż 1 W. Jest to szczególnie ważne, kiedy zakładamy, że zostanie on podłączony na stałe do sieci.

 

Moc zasilacza

Najłatwiej moc naszego zasilacza wyliczymy, sumując moc wszystkich odbiorników, które zostaną do niego podłączone. Moc powinna być podana w instrukcji każdego źródła światła lub możemy ją obliczyć samemu poprzez pomnożenie napięcia przez prąd pobierany. Moc żarówki, która pobiera 250 mA przy zasilaniu 12V wynosi 3W.

Moc zasilacza musi być taka sama lub większa jak wyliczona. Warto uwzględnić ok. 10% zapasu, co pozwoli nam uniknąć jego maksymalnego obciążenia podczas pracy. Im większa moc, tym więcej pobieranej energii podczas obciążenia, więc nie powinno się przekraczać 10% zapasu i wybierać dobrej jakości elektroniczne zasilacze LED, które doskonale radzą sobie w trudnych warunkach.

 

Używanie zasilacza LED – o czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

Zasilacz zawsze umieszczamy pomiędzy taśmą LED, a napięciem 230V prądu zmiennego w celu jego sprostowania i obniżenia. Zazwyczaj taśma wymaga napięcia 12V prądu stałego, chociaż spotkamy się z rozwiązaniami o napięciu 230V, kiedy stosowanie zasilacza nie jest wymagane. W środowisku mieszkalnym zdecydowanie częściej jednak mamy do czynienia z taśmami o mniejszym napięciu.

Decydując się na dłuższe taśmy, musimy pamiętać, że zasilacze LED nie mogą zostać ze sobą połączone. Przy 15 metrowej (60 SMD 3528) taśmie możemy wykorzystać jeden mocniejszy zasilacz (z wspomnianym zapasem mocy), bądź zasilacze 40W, jednak taśma musi zostać podzielona na dwa odcinki po 7,5 metra, do których podłączymy po jednym zasilaczu. Do gniazdka zasilacze również podłączamy niezależnie.

Diody LED to urządzenia prądowe, a więc większe znaczenie ma dla nich przepływający przez nie prąd niż samo napięcie. Przekroczenie dopuszczalnego prądu pracy diody powoduje, że zostają one uszkodzone lub po prostu skraca się ich żywotność. Dlatego tak bardzo często stosowane są zasilacze prądowe, które przy wyjściu posiadają stabilizacje prądu, a nie napięcia. Ten rodzaj zasilania szczególnie wykorzystywany jest w lampach i oprawach zewnętrznych LED.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl