• 89 500 00 18
  • sklep@perfektmarket.pl
  • 28 dni na zwrot towaru
Waluty
W jaki sposób wybrać odpowiednią taśmę LED?
W jaki sposób wybrać odpowiednią taśmę LED?

W jaki sposób wybrać odpowiednią taśmę LED?

Taśmy LED stanowią ciekawy sposób na uatrakcyjnienie wyglądu mieszkania. Z ich wykorzystaniem można stworzyć oryginalne ozdoby świetlne, jak również zyskać dodatkowe źródło światła w miejscu, w którym znacznie trudniej jest zamontować tradycyjne lampy, kinkiety czy żyrandole. Duże zainteresowanie taśmami jest równoznaczne z coraz bogatszą ofertą tych produktów.

Wybór taśmy LED powinny warunkować konkretne czynniki, takie jak jakość i adekwatność do niej ceny, żywotność oraz sprawność diod, jasność świecenia, klasa szczelności, kolor światła, gęstość rozmieszczenia diod i długość taśmy.

Taśma LED i jej rodzaje

Taśmy LED różnią się między sobą pod wieloma względami. Są wyposażone w różne rodzaje diod, w tym standardowe - 3528 i świecące aż 3 razy jaśniej – 5050, czy coraz bardziej popularne 2835. Wybierając je, dostrzeżemy, że mają także inne zagęszczenie diod i tak oto możemy zdecydować się na 30, 60, 120 LED na metr taśmy.

Taśma ledowa ze względu na swoją zarówno użyteczną, jak też dekoracyjną funkcję, bardzo często świeci w różnych kolorach, co oznacza, że wykorzystano przy niej diody o wielu barwach- tzw. diody RGB. Istnieje możliwość wyboru także taśmy jednokolorowej (mono), co jest uzależnione od indywidualnych preferencji i sposobu jej wykorzystania.

Trzeba ponadto pamiętać, że im taśma LED jest jaśniejsza, tym więcej prądu pobiera. Producenci oferują klientom taśmy o dowolnej długości. Standardowym rozwiązaniem jest taśma o długości 5 metrów. Wybór taśmy LED powinno także warunkować jej przeznaczenie. Wyróżniamy jej 3 klasy szczelności.

  • W salonie, kuchni, na korytarzu czy sypialni można zamontować nieodporną na wodę taśmę o oznaczeniu IP20,
  • w łazience sprawdzi się tylko wodoodporna taśma w silikonie IP65, bądź pokryta nowoczesnym lakierem NANO gwarantującym szczelność na poziomie nawet IP67.
  • Chcąc wykonać ozdobę świetlną na zewnątrz, należy zdecydować się na wodoodporną osłonę zewnętrzną w gumie IP68.

Wybór taśmy LED i klasy szczelności

Barwa światła diody LED

Jedną z charakterystyczny cech diod LED jest ich dostępność w 3 barwach – ciepłej, zimnej i neutralnej. Aby uzyskać informację na temat, jaką barwę ma wybrana przez nas taśma LED, należy zwrócić uwagę na jej parametry podawane w stopniach Kelvina:

  • od 2.700 – 3.500 stopni Kelvina barwa ciepła
  • od 4.000 – 5.000 stopni Kelvina barwa neutralna
  • od 6.000 – 7.500 stopni Kelvina barwa zimna

Taśmy LED z diodami o barwie ciepłej nadają wnętrzu ciepła i tym samym przytulnego charakteru, wprowadzają do pomieszczenia spokój oraz klimat sprzyjający odpoczynkowi. Jest to idealny wybór do salonów i sypialni.

Chłodna barwa będzie z kolei odpowiednia dla biura i łazienki. Pobudza i jednocześnie wspiera koncentrację. Taśma o takiej barwie światła bardzo często stosowana jest we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, industrialnym i loftowym.

Kompromisem jest barwa neutralna, która także jest optymalnym rozwiązaniem do kuchni i łazienki. Sprzyja przestrzeni zarówno przeznaczonej do nauki, jak też odpoczynku, dlatego wybierana jest najczęściej do pokoju ucznia. Warto się nad nią zastanowić przy okazji aranżacji wnętrza korytarza i przedpokoju.

Temperatury taśmy led

Wybór taśmy LED – jak uniknąć błędu?

Zanim dokonamy wyboru, konieczne jest zapoznanie się z ofertą, jaką proponują nam producenci i dystrybutorzy. Jeżeli brak jest informacji o produkcie i nie mamy możliwości porównania go z pozostałymi, nie należy kupować przysłowiowego „kota w worku”. Może się okazać, że zostaniemy zwabieni atrakcyjnie niską ceną i to ona odegra w tym przypadku kluczową rolę. Efekt może być różny – taśma LED będzie tania w eksploatacji, jej żywotność będzie długa, a sprawność doskonała lub w żadnym z tych aspektów nie spełni naszych oczekiwań.

Duża ilość diod na taśmie nie oznacza, że będzie ona lepiej oświetlała wnętrze. Należy zwrócić uwagę na gęstość ich rozmieszczenia i stosunek ilości diod do długości taśmy. Ponadto warto pamiętać, że taśmę możemy ciąć na mniejsze fragmenty, a następnie połączyć specjalnymi złączkami lub wykorzystać w zupełnie innym pomieszczeniu.

Taśma LED stanowi sposób na niebanalne oświetlenie wnętrza. Oczekując od niej znacznie więcej niż od innego źródła światła, należy dołożyć wszelkich starań, aby nie samemu nie zawieść własnych oczekiwań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl