• 89 500 00 18
  • sklep@perfektmarket.pl
  • 28 dni na zwrot towaru
Waluty
Jak dobrać zasilacze LED do taśm ledowych? 5 praktycznych porad
Jak dobrać zasilacze LED do taśm ledowych? 5 praktycznych porad

Jak dobrać zasilacze LED do taśm ledowych? 5 praktycznych porad

Oświetlenie LED, staje się coraz bardziej popularne na świecie. Dzięki niemu istnieje możliwość, tworzenia wyjątkowych aranżacji i zaoszczędzenia środków finansowych. Taśmy LED, charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i długą, energooszczędną żywotnością.

Nie wolno zapominać o odpowiednim wyposażeniu, ponieważ jedynie wysokiej jakości zasilacze LED, gwarantują niezawodność i stabilność systemu. Podpowiadamy, jak dobrać zasilacz do taśmy LED.

Czym kierować się w czasie wyboru zasilacza?

  1. Używaj dedykowanch produktów

Nie wolno stosować modeli, których przeznaczeniem nie jest zasilenie systemu oświetlenia LED. Próba podłączenia instalacji, z zastosowaniem innych zasilaczy, może spowodować uszkodzenie taśmy. Użytkownik traci również gwarancje, ponieważ producent nie bierze odpowiedzialności, jeśli jego asortyment zostanie wykorzystany w niewłaściwy sposób. Dlatego należy odpowiednio dobrać zasilacz.

  1. Zwróć uwagę na napięcie prądu

Zasilacze LED, są oferowane w dwóch wariantach. Mogą być one zasilane za pomocą napięcia stałego DC 12 V lub 24 V. Należy dostosować odpowiedni produkt, do dedykowanego napięcia reszty zestawu.

UWAGA! Nie wolno podłączać taśmy ledowe, bezpośrednio do kontaktu posiadającego napięcie 230 V, ponieważ nie tylko grozi to uszkodzeniem instalacji, ale również zagraża zdrowiu lub życiu użytkowników!

  1. Dostosuj moc i dobierz zasilacz do taśmy LED

Dostosowanie odpowiedniej mocy jednostki zasilającej taśmę, nie należy wcale do trudnych. Wystarczy sprawdzić moc znamionową kupowanej taśmy i pomnożyć ją przez interesującą nas długość. Warto założyć 10-20% zapasu, by nie musiał on pracować cały czas, pod maksymalnym obciążeniem.

Załóżmy, że planujemy zakupić taśmę o mocy znamionowej 4,8 W/m, o długości 10 metrów. Podstawiamy wszystkie informacje zgodnie ze wzorem  (4,8 x 10)*110% i otrzymujemy wynik. Według obliczeń, powinniśmy brać pod uwagę zasilacze LED, które posiadają moc na poziomie 52,8 W.

  1. Zweryfikuj sprawność energetyczną zasilacza

Im wyższa jest sprawność energetyczna, tym lepiej dla użytkowników. Dobrej jakości zasilacze LED, oferują parametry na wyjściu w granicy 85%. W przypadku większych systemów oświetlenia, warto rozważyć napięcie 24 V, ponieważ zazwyczaj takie produkty gwarantują dużo lepszą sprawność. Jeśli producent nie podaje takich informacji na opakowaniu swojego asortymentu, lepiej zrezygnować z zakupu i wybrać coś innego.

  1. Nie szukaj oszczędności na siłę

Próba znalezienia najtańszego rozwiązania, może skończyć się niezadowoleniem użytkownika. Planując podłączyć zasilacz na stałe do sieci, należy wybrać model, który będzie pobierać maksymalnie 1 kW w czasie, gdy nie będzie obciążony działającą instalacją.

Mogą również mieć problemy z odpowiednią wentylacją (przegrzewanie urządzenia prowadzi do trwałego uszkodzenia zasilacza, a nawet samej instalacji elektrycznej) i powodować uszkodzenie diod. Finalnie trzeba kupić nową taśmę LED i lepszy zasilacz, generując tym samym dodatkowe koszty w swoim gospodarstwie domowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl