• 89 500 00 18
  • sklep@perfektmarket.pl
  • 28 dni na zwrot towaru
Waluty
Ściemniacze LED - czym są i gdzie się przydają?
Ściemniacze LED - czym są i gdzie się przydają?

Ściemniacze LED - czym są i gdzie się przydają?

Technologia LED jest coraz częściej spotykana w polskich domach. Przekonani o energooszczędności, zwiększonej wydajności, proekologicznym charakterze i dużej sprawności diod wymieniają na nie zwykłe żarówki. Ponadto rosną oczekiwania społeczeństwa dotyczące sposobu zarządzania światłem i precyzji dostosowania jego jasności do indywidualnych potrzeb tak, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i wygodę. Z tego powodu na rynku pojawiły się ściemniacze LED.

Czym są ściemniacze LED?

Są to sterowniki przeznaczone do zarządzania oświetleniem LED. Ich podstawową funkcją jest regulacja jasności oświetlenia, a więc z pełni oświetlonego wnętrza w kilka sekund możesz stworzyć klimatyczne pomieszczenie z delikatną poświatą. Ściemniacze LED są więc doskonałym sposobem na zaaranżowanie mieszkania w sposób przyjazny wszystkim domownikom bez konieczności zakupu dużej ilości różnego rodzaju oświetlenia. Szczególnie jest to ważne w wielofunkcyjnym salonie, w którym odpoczywamy, oglądamy telewizję, czytamy i często również jemy posiłki.

Ściemniacze pozwalają nam na pełną swobodę zarządzania światłem w naszym domu, ale też możliwość jego kontrolowania. Dzięki różnym rodzajom ściemniaczy natężenie światła możemy zmieniać, nie wstając nawet z sofy czy fotela.

Rodzaje ściemniaczy LED

Wśród dostępnych na rynku ściemniaczy nie znajdziemy tylko jednego rozwiązania, producenci są bardziej otwarci na nasze oczekiwania.

  • Ściemniacze LED, które przypominają swoim wyglądem klasyczny włącznik, to ściemniacze dotykowe. Montujemy je na ścianie i obsługujemy w taki sam sposób, jak włączniki świateł. Sprawdzą się przy oświetleniu meblowym i blatów kuchennych.
  • Prostym w obsłudze ściemniaczem jest ten z pokrętłem, który z kolei jest doskonałą opcją dla oświetlenia ledowego przy schodach i w pokojach.
  • Prostym i skutecznym ściemniaczem jest ściemniacz z pilotem IR (na podczerwień). Dzięki niemu możliwe jest wyłączenie oświetlenia na odległość do kilku metrów. Posiada opcje wyłączania i włączania oraz regulacji natężenia światła. Przeznaczony jest do obsługi opraw i taśm LED.
  • Alternatywą dla ściemniaczy z pilotem IR, bardziej zaawansowaną, są ściemniacze RF do mono Led, najczęściej wybierane przy okazji taśm ledowych. Wyposażone są w kilka programów migania światła, płynną i skokową regulację, a także funkcję włączania i wyłączania. Pilot radiowy umożliwia zarządzanie oświetleniem nawet na odległość kilkudziesięciu metrów.

Podłączamy ściemniacze LED

Zanim przystąpimy do podłączenia ściemniacza, należy KONIECZNIE wyłączyć bezpieczniki na tablicy rozdzielczej. Najważniejsze jest bezpieczeństwo człowieka podczas pracy, szczególnie kiedy ingerujemy w instalację elektryczną. Następnie, czytamy instrukcję obsługi załączoną do zakupionych ściemniaczy LED. Najczęściej ich podłączenie nie należy do czynności trudnych, dlatego można je wykonać samodzielnie.

Poprawne działanie ściemniaczy warunkuje kilka czynników – podłączamy je do zasilaczy LED, zachowujemy biegunowość podłączeń, czyli plusa podłączamy do plusa, a minusa do minusa, montaż ściemniaczy zawsze musi odbywać się na przewodzie napięciowym.

Jeżeli decydujemy się na zakup ściemniaczy LED, warto wiedzieć, że po ich podłączeniu źródła światła nie osiągają swojej 100% mocy, a jest ona na poziomie 85-90%. To może spowodować, że konieczny będzie zakup żarówek LED o większej mocy, aby zachować komfort użytkowania pomieszczenia. Ponadto pamiętaj, że ze ściemniaczami współpracować mogą tylko te źródła LED, w których zastosowana została elektronika przystosowana odpowiednio do regulacji parametrów światła.

Zalety ściemniaczy LED

Można je wykorzystać niemal wszędzie, w salonie, przy taśmach na schodach, ledowym oświetleniu garderoby i blatu kuchennego. Podnoszą komfort i wygodę użytkowania pomieszczenia i zarządzania jego oświetleniem. Z łatwością zmienisz natężenie światła w pokoju po zjedzonym rodzinnym posiłku na relaksujący i delikatny półmrok. Przy ściemniaczach LED z pilotem możesz zmieniać natężenie światła z dowolnego miejsca w mieszkaniu, leżąc wygodnie na sofie, siedząc w fotelu przed telewizorem lub wstając rano z łóżka w sypialni.

Ściemniacze LED stanowią rozwiązanie zapewniające zdalne sterowanie światłem. Docenią go wszyscy Ci, którzy cenią sobie wygodę i komfort, ale też Ci, dla których ważna jest energooszczędna eksploatacja budynku.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl