• 89 500 00 18
  • sklep@perfektmarket.pl
  • 28 dni na zwrot towaru
Waluty
Kontrolery LED - wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Kontrolery LED - wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Kontrolery led - wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Światło może w mieszkaniach, domach i budynkach użytku publicznego pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale również być ozdobą wnętrza. W tym celu stosuje się taśmy LED, którymi można ozdabiać meble, sufity, podłogi i schody. Wraz z rozwojem technologii LED usprawniono pracę tego rodzaju systemu oświetlenia, pozwalając na dowolne operowanie światłem, zmianą koloru świecenia diod, ich ściemnianie i tworzenie animacji świetlnych. Służą do tego kontrolory LED.

Co to jest kontroler LED?

Jest to urządzenie elektroniczne w pełni lub tylko w części zautomatyzowane, które pozwala na zmianę określonych parametrów oświetlenia diodowego. Do najważniejszych należą jasność i czas, dzięki którym możliwe jest operowanie jasnością światła. Oprócz tego możemy wybrać kontroler LEDprzeznaczony do tworzenia bardziej efektownych i niebanalnych efektów świetlnych. Przy pomocy pilota ustawiamy odpowiednie funkcje, decydując nie tylko o jasności światła i jego zmianie, ale też kolorze i konfiguracji, w jakiej świecić mają diody.

Najprostszy kontroler, czyli ściemniacz

Pierwsze kontrolery LED dawały możliwość jedynie kontrolować strumień świetlny oświetlenia. Nazywamy je dzisiaj ściemniaczami. Pomimo, że pojawiły się nowe rozwiązania, nadal cieszą się one dużą popularnością. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi. Należy bardzo dokładnie się z nimi zapoznać, aby nie zdecydować się na zakup tego modelu, który może niekorzystnie wpłynąć na pracę instalacji diodowej, a nawet doprowadzić do jej awarii.

Przykładem może być bardzo nieprecyzyjny przekaz od producenta, który informuje o parametrach ściemniacza w następujący sposób - 12V 12A 144W. Nie została przy tym jednak uwzględniona informacja, że 12 A to maksymalny dopuszczalny prąd zastosowanych tranzystorów przy możliwie najlepszym chłodzeniu. Ściemniacze LED powinny posiadać specjalne układy filtrujące odpowiedzialne za ograniczanie zakłóceń. Tego rodzaju urządzenia mogą być obsługiwane manualnie, przy pomocy pilota na podczerwień lub na zasadzie fal radiowych.

Zaawansowane kontrolery LED

Nie zawsze jednak ściemniacz okaże się wystarczającym urządzeniem pozwalającym uzyskać pożądane efekty świetlne. W takiej sytuacji należy zdecydować się na kontroler LED RGB. Dzięki nim z łatwością stworzymy iluminacje w różnych kolorach i ustawimy sekwencje świecenia się diod. W jego funkcjach znajdziemy kilka, a nawet kilkanaście scen świetlnych statycznych i dynamicznych, trybów, poziomów jasności i prędkości.

Kontrolery LED RGB dają możliwość stworzenia instalacji wielokolorowego oświetlenia LED. Ich pracą zarządzamy przy pomocy pilota z kilkoma przyciskami. Mają niewielkie wymiary i są łatwe w obsłudze, często każdemu z przycisków przypisany jest konkretny kolor światła. Prędkość zmiany barwy możemy dostosować do własnych preferencji, podobnie jak częstotliwość migania. Ciekawą funkcją jest pamięć ostatniego ustawienia przy zaniku zasilania.

Taśma LED RGB – nieograniczone możliwości wykorzystania

Kontrolery ledowe znacznie rozszerzają paletę możliwości, gdzie i w jaki sposób można efektownie zastosować taśmy ledowe. Podobnie jak tradycyjne rozwiązania, również one świetnie sprawdzają się jako oświetlenie ciągów komunikacyjnych przy podłodze. Zwiększają bezpieczeństwo poruszania się po pomieszczeniach po zmroku i jednocześnie czynią to w bardzo efektowny sposób. W łazience, sypialni czy też korytarzu będą niebanalną ozdobą dużego lustra. Kolorowe światła kojarzymy najczęściej ze Świętami Bożego Narodzenia, jednak wybierając te w bardziej stonowanych barwach mogą dekorować nasze mieszkanie przez cały rok. Łącząc funkcję praktyczną z estetyczną, taśmy LED RGB warto jest zastosować przy kuchennym blacie roboczym, lepiej go doświetlając. W salonie podświetlimy nim sufity, a w pokoju dziecka udekorujemy jego łóżeczko, półki i okno.

Taśmy i kontrolery LED z szczególnie dużym zainteresowaniem spotkały się wśród właścicieli restauracji, barów i hoteli. Magia kolorowego światła stała się dla nich sposobem na nadanie wnętrzu nastrojowego, klimatycznego, ale też przy odważniejszych barwach imprezowego charakteru. Często zastępują dodatkowe oświetlenie przy stolikach, recepcji i barze. Jednym przyciskiem możemy zmienić w kilka chwil wystrój wnętrza bez konieczności długiego remontu i dużych inwestycji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl